ÇEMATEM Yataklı Kliniği
09 Ekim 2018


Çocuk/Ergen Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi (ÇEMATEM) Yataklı Kliniği, 2018 Şubat ayından itibaren 12 yatakla madde kullanımı olan çocuk/ergenlere (18 yaş altı) yönelik hizmet vermektedir. Anadolu yakasının ilk ÇEMATEM’i olma özelliği taşımaktadır, aynı zamanda İstanbul’da çocuk psikiyatri bünyesinde açılan ilk ÇEMATEM’dir.

Ülkemizde, madde kullanımı nedeniyle okulu bırakmış çocukların büyük kısmının, zamanını iş dışında planlayamadığı, boş zamanlarını kaliteli şekilde değerlendirmediği için madde kullanmaya yöneldiği görülmektedir. Bu yüzden servise yatan hastalarımız haftalık programa göre kişisel gelişim, drama, resim, seramik, müzik, beden eğitimi ve halk oyunları dersleri alarak boş zamanlarını değerlendirebilme becerisi kazanmaktadırlar. 

ÇEMATEM Kliniği Programı

ÇEMATEM kliniğinde hastaların tedavisini daha etkin hale getirmek için günaydın toplantılar, vizitler ve psikoeğitim çalışmaları yapılmaktadır.

  • Haftanın her günü 09.00-09.30 saatleri arasında her iki katta da günaydın toplantısı yapılmaktadır. Günaydın toplantılarının amacı, kişilerin bir önceki günlerinin nasıl geçtiği, serviste yaşanan önemli olaylar, sorunlar ve bugünleriyle ilgili planları ve kendilerini bugün nasıl hissettikleri hakkında hastaların paylaşımlarda bulunmalarını desteklemektir.

  • Haftanın her günü psikologlar tarafından psikoeğitim grubu olarak SAMBA (Sigara, Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Programı) uygulanmaktadır. Bu psikoeğitim gruplarında bağımlılık süreci ile ilgili bilinçlendirme yapılmakta olup hastalar verilen bilgilere eşlik eden yaşantılarını paylaşmaktadır.

  • Vizitlerde haftanın belirli günlerinde tedavi ekibinin katılımı ile hastanın tedavi süreci değerlendirilmektedir. Aynı zamanda bu vizitlerde hastaların taburcu olduktan sonraki bireysel takipleri de planlanmaktadır.

  • Rehabilitasyon faaliyetleri kapsamında resim, seramik, mozaik ve spor dersleri gibi çalışmalar haftanın her günü Halk Eğitim Müdürlüğü’nün görevlendirdiği eğitmenler tarafından yapılmaktadır.

ADRES: Sinan Ercan Caddesi No:29 Kazasker, 34736 Erenköy/Kadıköy/İSTANBUL

TELEFON: 0(216) 302 59 59 Dahili: 773  • ÇEMATEM KLİNİĞİ 11.jpg
  • ÇEMATEM KLİNİĞİ 12.jpg
  • ÇEMATEM KLİNİĞİ 13.jpg
  • ÇEMATEM KLİNİĞİ 14.jpg