Sancaktepe Toplum Ruh Sağlığı Merkezi
18 Aralık 2023

TOPLUM RUH SAĞLIĞI MERKEZİ NEDİR?

Şizofreni ve benzeri Psikotik bozuklukları ve Duygudurum bozuklukları gibi kronik ruhsal hastalıkları olan hastalara, psikososyal destek hizmetlerinin verildiği, takip ve tedavilerinin yapıldığı ve sosyal rehabilitasyonlarının ücretsiz sunulduğu bir merkezdir.

TRSM’ deki temel amacımız;

Hastaların hastaneye yatışı olmadan , sosyal ortamlarından koparılmadan tedavi, eğitim, rehabilitasyon ve takibinin yapılması , psikotik hastaların da toplumun içinde aktif rol alan ve üretime katılan bireyler olabilmeleridir.


NASIL BAŞVURABİLİRSİNİZ?

Merkezimize kronik ruhsal rahatsızlığı olan hastalar ve /veya hasta yakınları bizzat gelerek veya telefonla başvurabilirler.

Merkezimize davet edilen hastalarla ön görüşme yapılarak burada sunulacak hizmetler hakkında bilgi verilir ve kişinin durumu belirlenerek sunulucak hizmetler tespit edilir.

Uzman psikiyatrist , psikolog, sosyal hizmet uzmanı, iş ve uğraşı terapisti, hemşire ve usta öğretici kadrosu ile hizmet verilmektedir.

ADRES: Yunus Emre, Yeditepe Sk No:8, 34791 Sancaktepe/İstanbul

TELEFON: (0216) 498 86 91


TOPLUM RUH SAĞLIĞI MERKEZİ FAALİYETLERİ

Paylaşım ve destek grupları,

Kurslar (İSMEK Usta Öğreticisi eşliğinde; Resim atölyesi, El işi ve uğraşı atölyesi, Müzik atölyesi, Spor atölyesi),

Sosyal Aktiviteler (Kültür gezileri ( Müze,fuar ve ören yerleri ), Sinema ve tiyatro etkinlikleri, Açık alan etkinlikleri ( piknik,boğaz turu ve doğa yürüyüşleri)),

   

Bireysel danışmanlık ve grup terapileri,

Ailelere yönelik eğitim grupları ve grup terapisi,

Kamu ve özel kurumları bilinçlendirme eğitimi ,

Toplum bilinçlendirme eğitimleri,
Düzenli doktor kontrolü ile tedavi devamlılığı,

Randevusuz poliklinik ve rehabilitasyon hizmeti,

Hasta hakları konusunda bilgilendirme ve yönlendirme,

Düzenli ev ziyaretleri 

Sosyal destek için kurum ve kuruluşlarla iletişimhizmetleri verilmektedir.

Sancaktepe Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesine bağlı olarak hizmet vermektedir, merkezimize kayıtlı olan hastaların buradan alacakları hizmetin bedeli SGK tarafından karşılanmakta hasta ve aileden herhangi bir ödeme talep edilmemektedir. Ayrıca TRSM tarafından takip edilen hastalardan hekim muayenesi ve reçete işlemleri için katkı payı ödemesi alınmamaktadır.