2. Erenköy Buluşmaları
28 Mart 2018

2. ERENKÖY BULUŞMALARI "İNTİHAR ve KENDİNE ZARAR VERME DAVRANIŞINDA ZORUNLU TEDAVİLER" PANELİNİ YOĞUN BİR KATILIM İLE GERÇEKLEŞTİRDİK

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından düzenlenen "Erenköy Buluşmaları" adlı panel dizisinin ilkini, 21 Eylül 2017 tarihinde yoğun bir katılım ile gerçekleştirmiştik. Düzenlediğimiz bu ilk panelde, uluslararası platformda sıkça tartışılan “Zorunlu Tedaviler” başlığından yola çıkarak, "Bağımlılıkta Zorunlu Tedaviler" konusu ele almıştık. Bu kez de ruh sağlığı çalışanlarının özellikle hukuki ve etik konularda zorluk yaşadığı "İntihar ve Kendine Zarar Verme Davranışında Zorunlu Tedaviler" konusunu hekim-hasta boyutları ve duygudurum bozuklukları ekseninde ele alarak, 1 Mart 2018 tarihinde 2. panelimizi gerçekleştirdik. Psikiyatristler başta olmak üzere ruh sağlığı çalışanlarının yoğun ilgi gösterdiği panele konusunda uzman birçok değerli öğretim üyesi psikiyatri uzmanı da konuşmacı ve konuk olarak katıldılar 

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bağımlılıkla Mücadele Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Rabia BİLİCİ yaptığı açılış konuşmasında: İntihar ve kendine zarar verme davranışında, özellikle ruh sağlığı hastanelerinde çalışanlar başta olmak üzere psikiyatri hekimlerinin,  karar almakta yaşadığı ciddi zorluklara, bu zorlukların ardında yatan bazı hukuki ve etik belirsizliklere ve uygulamadaki zihin karşılıklarına vurgu yaptı. Her biri alanlarında uzun yıllardır deneyimi olan konuşmacıların, hekim ve hasta boyutlarını da ele alan deneyim ve bilgi aktarımının, mesleki uygulamaların iyileştirilmesindeki sağlayacağı katkıya değindi. 

Panelde Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden emekli serbest hekim  Prof. Dr. Timuçin ORAL "İntihar ve Kendine Zarar Verme Davranışında Zorunlu Tedaviler-Hasta Boyutu”; Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Adli Servisten emekli serbest hekim Uzm. Dr. Hüseyin SOYSAL "İntihar ve Kendine Zarar Verme Davranışında Zorunlu Tedaviler-Hekim Boyutu”; Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Eğitim Sorumlusu Doç. Dr. Emrem BEŞTEPE "Duygudurum Bozukluklarında İntihar ve Kendine Zarar Verme Davranışı"  konularında sunumlarını gerçekleştirdiler. 


"Erenköy Buluşmaları" panel dizisini ilerleyen dönemde kurumumuzun bir geleneği haline getirmek istediğimizi, önümüzdeki aylarda yine ilgi çekici konu başlıklarıyla panellerimizin devam edeceğini de sizlere bildirmek isteriz.

Saygılarımızla.

  • IMG_0788.JPG
  • IMG_0796.JPG
  • IMG_0800.JPG